We are a leading Manufacturer of silver grey woven banarasi saree, linen handloom saree and tissue fabric soft designer work saree- 27034 from Surat, India.
₹ 1045 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar Silk |
| Work | Cutwork |
| Quality/Purity | Pure Katan Silk |
| Occasion | Festive, Wedding |
| Pattern | Butti |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Color | Cream |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Silver Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Length | 0.80 m |
| Saree GSM | 141-160 GSM |
| Saree Style | Tissue |
| Origin | India |
₹ 895 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Work | Printed |
| Linen Count | 60 Lea |
| Color | White |
| Border Type | Cotton Border |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear, Formal Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Country of Origin | India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Purity | Pure |
| Saree Type | Patola |
| Fabric | Pure Silk |
| Color | multi color |
| Work Type | Embroidery |
| Fabric Type | Tissue Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | Jaal |
| Brand | Parvati |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Saree Component | Saree with Blouse |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Length | 0.30 m |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Type | Heavy |
| Make | Machine Made |
| Features | Good Qaulity |
| Blouse Type | Fabric |
| Material | Tissue Fabric |
| Model Name/Number | 16750 |
| Weight | 0.300 |
| Embellishment | Half fine Zari Gold |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Time To Ship | up to 7 days |
| Service Location City | surat |
| Saree Fabric | patola |
| Suitable For | Womens |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Zari Work |
| Embroidery | Weaving |
Minimum order quantity: 10 Piece
Vishal Pacheriwal (Director)
Parvati Fabrics Limited
2nd Floor, Wing-F, Shree Kuberji Textile Park, Near Belgium Tower Ring Road
Surat - 395003, Gujarat, India