Pioneers in the industry, we offer banarasi multicolor rapier silk sarees -51410, banarasi multicolor rapier silk sarees -51397, banarasi multicolor rapier silk sarees -51395, banarasi multicolor rapier silk sarees -51394, banarasi multicolor rapier silk sarees -51384 and banarasi multicolor rapier silk sarees -51385 from India.
₹ 3095 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Green |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Sequence Work, Zari Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2995 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Gold |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Sequence Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2745 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Orange |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Zari Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3995 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Yellow |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Zari Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3145 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Pink |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Sequence Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3145 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Pink |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Sequence Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2645 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Pink |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Sequence Work |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Type | Mysore Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2895 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Pink |
| Saree Type | Kanchipuram |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Sequence Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2845 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Red |
| Saree Type | Kanchipuram |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Zari Work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1745 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Purple |
| Fabric | Satin Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Type | Mysore Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2895 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 895 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2745 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1995 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1995 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1295 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1295 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1395 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 10 Piece
Vishal Pacheriwal (Director)
Parvati Fabrics Limited
2nd Floor, Wing-F, Shree Kuberji Textile Park, Near Belgium Tower Ring Road
Surat - 395003, Gujarat, India